PAR MUMS

World Robot Olympiad™

Vidzemes Augstskola

Edutus Universitāte Ungārijā

Par World Robot Olympiad™

World Robot Olympiad™ (Pasaules Robotu olimpiāde, turpmāk tekstā – WRO®) aizsākās 2004.gadā. Saskaņā ar misiju, tās mērķis ir sapulcināt jauniešus no visas pasaules, lai attīstītu viņu radošumu, projektēšanas un problēmu risināšanas prasmes, izmantojot izaicinošas un izglītojošas robotu konstruēšanas sacensības un aktivitātes.

WRO tika izveidots, lai popularizētu robotiku jauniešu vidū visā pasaulē. Mēs ceram caur robotiku jauniešos radīt interesi par STEM (dabas zinātņu un tehnoloģiju) mācību priekšmetiem un iedvesmot nākotnes novatorus. WRO starptautiskas sacensības, kas veltītas zinātnei, tehnoloģijām un izglītībai ar izaicinošām un izglītojošām disciplīnām. Izmantojot radošumu, metodisku pieeju problēmu risināšanā un izgudrotāja dotības, bērni attīsta prasmes, kas nepieciešamas, lai atrisinātu jebkuru problēmu.

Sacensībās var piedalīties jaunieši vecumā no 8 līdz 25 gadiem 4 kategorijās (Parastā, Atvērtā, Futbola un Augstākais līmenis) un 6 vecuma grupās. Komandas savus robotus veido no LEGO MINDSTORMS® elementiem, taču, atkarībā no sacensību kategorijas, ir atļauti citi kontrolieri, konstrukcijas elementi vai programmēšanas valodas. Interesantākais šajās sacensībās ir tas, ka katru gadu tās pievēršas reālās pasaules problēmu risināšanai. Izaicinājumi kā rast ilgtspējīgus risinājumus klimata pārmaiņām, aizsargāt bioloģisko daudzveidību, izstrādāt precīzās lauksaimniecības metodes vai novērst pārtikas izšķērdēšanu, komandas dalībniekiem var būt zināmi saistībā ar problēmām, ar kurām viņi saskarās dzīvē.

WRO sacensības tiek organizētas vairāk nekā 70 valstīs un katru sezonu tām pievienojas jaunas dalībvalstis. Nacionālās atlases kārtas labākās komandas nopelna ielūgumu uz Pasaules čempionāta starptautisko finālu novembrī, kas katru gadu norisinās citā valstī.

Par Vidzemes Augstskola

Vidzemes Augstskola (ViA) ir 1996.gadā dibināta valsts augstskola, kas piedāvā 16 studiju programmas Sabiedrības zinātņu un Inženierzinātņu fakultātēs. ViA piedāvā kvalitatīvas un elastīgas studiju programmas, kurās veiksmīgi tiek līdzsvarota teorija un prakse. Tās tiek pielāgotas aktuālām sabiedrības vajadzībām un izmaiņām darba tirgū. Studiju kvalitāti nodrošina pieredzējuši un profesionāli mācībspēki, progresīvas studiju formas, kā arī paši studenti, kuri zina, ko vēlas sasniegt, un prot gūt panākumus!

ViA kopš 2019.gada rudens ir WRO biedrs. Mēs uzskatām, ka Valmiera un ViA ir lieliska vieta WRO nacionālās atlases organizēšanai, jo inženierzinātņu fakultātē ir koncentrētas zināšanas programmēšanā, mehatronikā un automatizācijā, savukārt Valmierā atrodas virkne ar starptautiskiem IT un ražojošiem uzņēmumiem, kuri šīs zināšanas pielieto praksē un kalpo par labu piemēru, kā ražot preces un pakalpojumus ar augstu pievienoto vērtību. Bez tam, šīs sacīkstes ir lieliska iespēja, kā, pārvarot nacionālo atlasi, kopā ar komandas biedriem doties ārvalstu ceļojumā un iegūt jaunus ārzemju draugus.

Par Edutus Universitāte Ungārijā

Edutus Universitāte tika izveidota 1992.gadā Tatabanjā, Ungārijā. Tā ir uz studentiem orientēta universitāte, kurā studentiem ar pasniedzējiem ir ciešas un personiskas attiecības. 2018.gadā Edutus kļuva par lietišķo zinātņu universitāti.

Edutus ir privāta augstākās izglītības iestāde, kuru pārvalda bezpeļņas SIA Edutus Nonprofit Ltd. Ungārijas Akreditācijas komitejas atzītā Universitāte dara visu iespējamo, lai saviem absolventiem nodrošinātu lieliskas iespējas darba tirgū. Pastāvīgi atjaunojot mācību programmu piedāvājumu (piemēram, piļu tūrisms, dalīto pakalpojumu centru speciālists, satura mārketings, inovatīvā uzņēmējdarbība, e-uzņēmējdarbība, ēku apsaimniekošana un lāzera tehnoloģijas), mēs saviem studentiem piedāvājam zināšanas un kompetences, kuras var tieši izmantot praksē. 2017.gadā, uzsākot dubultā grāda studiju programmas, uz praksi vērstā pieeja, kas vienmēr raksturojusi Universitāti, tika vēl vairāk nostiprināta.

Edutus lielu uzsvaru liek arī uz jauniešu intereses par STEM veicināšanā, kā arī uz talantu veidošanu. Lielisks veids, kā to izdarīt, ir robotu programmēšanas sacensības. Edutus ir First Lego League reģionālais organizators un kopš 2014.gada ieguvis tiesības kā WRO nacionālais organizators. Edutus pirmo sezonu uzsāka ar 11 komandām un, pateicoties pieaugošai interesei, 2019.gada nacionālajā atlasē piedalījās 180 komandas. Edutus Universitāte ieguva tiesības organizēt 16.WRO starptautisko finālu 2019.gadā. Ungārija bija pirmā valsts Eiropā, kas rīkoja šīs sacensības. Pasaules fināls 2019.gada novembrī Ungārijā uzņēma vairāk kā 420 komandas un 12 000 apmeklētājus no visas pasaules.

Edutus mērķis ir WRO sacensībām piesaistīt citas Eiropas valstis un pateicoties veiksmīgai starptautiskā fināla organizēšanai un jaunu dalībvalstu piesaistīšanai centrālajā Eiropā, Zoltán Szögi kungs (Edutus Nonprofit Ltd. izpilddirektors) ir ievēlēts WRO asociācijas Konsultatīvajā padomē. Balstoties uz Edutus Universitātes pieredzi un atbalstu tiek strādāts pie tā, lai šī vienreizējā robotikas entuziastu pulcēšanās notiktu arī Latvijā, Lietuvā, Polijā, Čehijā, Slovēnijā, Bosnijā un Hercegovinā, Melnkalnē, Gruzijā, Serbijā, Horvātijā un Slovākijā. Turklāt 2017.gadā Edutus Universitāte panāca, ka dalība WRO® un LEGO® robotu sacensībās Ungārijā tika iekļauta finansiāli atbalstīto mācību priekšmetu sarakstā, kas bija milzīgs solis uz priekšu, un mēs tiecamies to sasniegt arī iepriekš minētajās valstīs.